PIERWSZE KROKI KU ORGANIZACYI PAŃSTWA POLSKIEGO

Warszawa. (Biuro Wolffa).
Manifesty obu sprzymierzonych monarchów, jakoteż edykta obu gubernatorów i patenty o władzy państwowej w Królestwie Polskiem torują w decydujący sposób drogę do dalszej budowy państwowości polskiej. Pierwszym krokiem będzie ustanowienie Rady regencyjnej przez monarchów sprzymierzonych. Ta Rada regencyjna ma powołać prezydenta ministrów i wypracować projekt ustawy dla utworzenia powiększonej i w swojej kompetencyi rozszerzonej Rady Stanu.
Ręka w rękę z tem pójdzie utworzenie ministerstwa i organizacya władzy, w którym to kierunku Tymczasowa Rada Stanu poczyniła już konieczne prace przygotowawcze.
Jest rzeczą prezydenta ministrów prowadzić dalej te rokowania. Pozostaje przy tem w pełnej mocy oświadczenie rządu z 8 czerwca 1917 r.

Wedle tego oświadczenia, jak wiadomo, obok oddanego już sądownictwa i szkolnictwa w ręce polskie oddane mają być następujące gałęzie administracyi: wyznań, opieka nad sztuką i naukami, na polu administracyi gospodarczej: handel i rolnictwo z ograniczeniami, które będą, bliżej określone, a które są podyktowane gospodarką wojenną, dalej organizacya rękodzieła, usunięcie szkód wojennych i odbudowa, w reszcie dobroczynność publiczna i opieka społeczna. Co się tyczy administracyi skarbu, to założeniem całkowitego oddania skarbowości polskiemu ministerstwu skarbu jest okoliczność, by cała adminisracya we wszystkich działach została przejętą, z drugiej zaś strony oddanie poszczególnych gałęzi administracyi stopniowo samo przez się doprowadzi do początków własnej administracyi skarbowej, która będzie tworzyć jądro przyszłego ministerstwa skarbu. Rozwoju takiego tem bardziej należy się spodziewać, ile że w kołach politycznych polskich okazuje się coraz to żywiej dążenie ku współpracy nad stworzeniem państwa.


LITWA OTRZYMA NIEPODLEGŁOŚĆ

Dzienniki berlińskie donoszą:
Poseł Erzberger oświadczył na pewnem zgromadzeniu, iż szybkim krokiem zbliżamy się do sprawiedliwego i trwałego pokoju, który będzie zbudowany na podstawie rezolucyi pokojowej parlamentu.
Mówca poruszył następnie kwestyę belgijską, budowę państwowości polskiej i zaznaczył, iż przewidywane jest także utworzenie niepodległej Litwy.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 19-09-1917


100lattemu.pl