Szukaj Pokaż menu

Czasami życie jest po prostu wredne XIII - dystrybutor ekologicznej żywności

69 917  
289   16  
Dziś będą między innymi - podekscytowany Pan Czołg, zmagania z konserwami oraz nie taka bezpieczna dostawa.

#1.

To jajko postawiło na nogi cały sztab ludzi. Dlaczego jest takie cenne?

375 312  
1684   62  
Kluczem do zrozumienia wartości tego jajka jest... kakapo. Ponieważ prawdopodobnie nigdy o nim nie słyszałeś, spieszymy z odpowiedzią - to żyjący w Nowej Zelandii ptak, który wygląda jak skrzyżowanie papugi z sową. Zostało ich tak niewiele, że naukowcy znają z imienia wszystkie żyjące osobniki.

4

Zapomniana bitwa między Brytanią a Francją w 1940 roku

34 683  
177   98  
Jak doszło do krwawej bitwy między Brytyjczykami a Francuzami podczas drugiej wojny światowej?

22 czerwca 1940 roku - Francja wbrew układom ze Zjednoczonym Królestwem i Polską podpisuje rozejm z III Rzeszą. Niemcy przyłączają Alzację i Lotaryngię oraz okupują 2/3 terytorium Francji. Jednak Brytyjczyków bolała najbardziej utrata marynarki francuskiej - w momencie zawieszenia broni była czwartą najsilniejszą flotą na świecie. W zamian powstaje Francja Vichy, która kolaboruje z okupantem w zamian za możliwość posiadania 100 000 żołnierzy (bez ciężkiego sprzętu) i częściową autonomię, która trwała de facto do roku 1942.


Zawarcie rozejmu między Francją a III Rzeszą Niemiecką

Francja miała zostać zdemilitaryzowana, lecz przyszłość floty pozostawała zagadką. Alianci obawiali się, iż Niemcy przejmą neutralną marynarkę francuską, co może spowodować przegraną na morzu i upadek Wielkiej Brytanii. Jednak póki co naziści przestrzegają zawartej umowy, a francuscy komandorzy obiecują zniszczyć swoje okręty, jeśli nastąpi próba abordażu.

Mimo to premier Winston Churchill stracił cierpliwość i zarządził postawienie Marine Nationale ultimatum - przyłączenie floty do marynarki brytyjskiej bądź zawrócenie okrętów do portów znajdujących się poza zasięgiem Niemców. W razie odmowy Royal Navy rozpocznie operację "Catapult", a mianowicie zatopi okręty francuskie.

Ultimatum odrzucił Francois Darlan, admirał i naczelny dowódca francuskiej floty, który wcześniej odmówił przetransportowania 200 000 żołnierzy francuskich do Algierii w celu kontynuowania walki.
Wiele statków znajdowało się w tym czasie w portach na terenie Wysp Brytyjskich oraz na Morzu Śródziemnym.


Admirał Francois Darlan, w 1942 roku przeszedł na stronę aliantów, tego samego roku zginął z rąk zamachowca (najprawdopodobniej w zemście za stłumienie powstania w Algierze)

3 lipca 1940 roku rozpoczęto operację - przed świtem Brytyjczycy siłą zaczęli opanowywać okręty w Southampton, Plymouth i Portsmouth. Przejęto największy okręt podwodny świata "Surcouf" (kosztem życia dwóch brytyjskich oficerów i jednego francuskiego marynarza), dwa przestarzałe pancerniki: "Paris" i "Courbet", dwa tzw. "wielkie niszczyciele", osiem niszczycieli, piętnaście "awiz" i około dwustu jednostek pomocniczych.


Przestarzały okręt podwodny "Surcouf". Został zatopiony w 1942 roku, najprawdopodobniej przez pomyłkę amerykańskich pilotów, przez co zginęła cała 130-osobowa załoga.

Pozytywnym zaskoczeniem była zgoda Francuzów na rozbrojenie statków w Aleksandrii, mianowicie przestarzałego pancernika "Lorraine", trzech ciężkich krążowników - "Duquesne", "Tourville" i "Suffren", lekkiego krążownika "Duguay-Trouin" oraz dwóch niszczycieli i trzech okrętów podwodnych.

Jednakże najważniejsze okręty stacjonowały w Mers el-Kebir: dwa pancerniki - "Provence" i "Bretagne" (z załogą ponad tysiąc osób każdy), dwa krążowniki liniowe - "Dunkerque" i "Strasbourg", sześć niszczycieli oraz transporter wodnosamolotów "Commandante Teste". Flotą dowodził Marcel Gensoul.
Statki zostały zablokowane w porcie przez admirała Jamesa Somervilla, który ze sobą sprowadził lotniskowiec HMS "Ark Royal", trzy potężniejsze od francuskich statków okręty liniowe : HMS "Hood", HMS "Valiant" i HMS "Resolution", dwa lekkie krążowniki i jedenaście niszczycieli.
Admirał wystosował ultimatum: francuskie okręty dołączą do walki z Niemcami i Włochami, zawrócą do brytyjskich portów, zostaną przebazowane do francuskich kolonii lub dostaną się pod opiekę USA i będą zwrócone po wojnie. Ultimatum kończyło się słowami: „Jeśli pan odrzuci te rozsądne propozycje, muszę z głębokim żalem żądać zatopienia pańskich okrętów w ciągu 6 godzin. Ostatecznie, jeśli powyższe nie nastąpi, mam rozkazy rządu Jego Królewskiej Mości użyć każdej siły jaka będzie konieczna w celu zapobieżenia wpadnięcia pańskich okrętów w ręce niemieckie lub włoskie”.


Brytyjski okręt liniowy HMS "Hood". Zatonął wraz z 1400 marynarzami w roku 1941 podczas walki z Niemcami.


Francuski pancernik "Provence". Został unieszkodliwiony w 1943 roku, a w 1949 pocięto go na złom.

Marcel Gensoul nie przyjął warunków Brytyjczyków, jednak zapewnił Jamesa Somervilla, iż nie odda okrętów ani Niemcom, ani Włochom, a na siłę odpowie siłą. Nie powstrzymało to angielskiego admirała przed wykonaniem swoich rozkazów.
Flota brytyjska mogła manewrować na pełnym morzu, w przeciwieństwie do francuskich statków, które stacjonowały w wąskim porcie. Ponadto krążowniki liniowe były skierowane rufą w kierunku morza, przez co nie mogły użyć swoich głównych dział.
O godzinie 16:56 Brytyjczycy rozpoczęli atak. Francuzi zaczęli szybko opuszczać port pod osłoną pancernika "Provence", jednak jego ogień okazał się nieskuteczny. Tragicznie skończył pancernik "Bretagne" - o godzinie 17:09 został trafiony najprawdopodobniej w skład amunicji i eksplodował, zbierając ze sobą 85% załogi. "Provence" i "Dunkerque" nie zdołały opuścić portu, gdyż zostały kilkukrotnie trafione, przez co osiadły na mieliźnie, zaś ciężki niszczyciel "Mogador" został mocno uszkodzony.


Uszkodzony ciężki niszczyciel "Mogador".

Jedynie krążownik liniowy "Strasbourg" i reszta niszczycieli wraz z transportem wodnosamolotów zdołały uciec Brytyjczykom pod ostrzałem statków i uciążliwymi nalotami Swordfishów.
Dzień później HMS "Pandora" zatopił kanonierkę "Rigault de Genouilly". Francuzi bezskutecznie wykonali nalot w nocy na okręty w pobliżu Gibraltaru.

Brytyjczycy byli błędnie przekonani, iż uszkodzenia pancerników "Provence" i "Dunkerque" nie są zbyt poważne, przez co 5 lipca z lotniskowca "Ark Royale" wystartowały samoloty Fairy Swordfish, które przeprowadziły nalot na Mers el-Kebir. Jedna z torped trafiła osadzony na mieliźnie "Dunkerque", powodując jednocześnie wybuch bomb głębinowych na przycumowanej przy jego burcie barce.

Ark Royale
HMS "Ark Royale" w towarzystwie samolotów Swordfish (Miecznik). Lotniskowiec został unieszkodliwiony przez u-boota w 1941 roku. Zginął jedynie jeden marynarz.

W nocy z 7 na 8 lipca motorówka z lotniskowca HMS "Hermes" wyrzuciła sześć bomb głębinowych w pobliżu największego francuskiego pancernika - "Richelieu", jednak atak był bezskuteczny. O świcie Swordfishe zaatakowały pancernik, unieszkodliwiając go (został wyremontowany dopiero w 1943 roku).


Pancernik "Richelieu", zezłomowano go w 1968 roku.

Podczas operacji "Catapult" zginęło dwóch brytyjskich lotników i aż 1297 francuskich marynarzy. Niemcy przestali uznawać neutralność francuskiej floty, a rząd Francji Vichy zerwał stosunki dyplomatyczne w Wielką Brytanią.

Źródła książkowe:
P. Collier: "Wielkie bitwy II wojny światowej - Morze Śródziemne" (wyd. Osprey)
E. H. Jenkins: "Historia francuskiej marynatki, od początków aż do dziś"
177
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu To jajko postawiło na nogi cały sztab ludzi. Dlaczego jest takie cenne?
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu Jak nie jeździć czołgiem, czyli wojskowe porażki
Przejdź do artykułu Perfidny trolling komputerowy
Przejdź do artykułu Jak ukryć okręt na środku oceanu?
Przejdź do artykułu Każda rodzina ma jedną, bardzo dziwną zasadę - internauci postanowili podzielić się swoimi
Przejdź do artykułu Pneumatyczne strzelectwo terenowe, czyli o HFT słów kilka(set)
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu – Aktywiszcze u lekarza
Przejdź do artykułu Faktopedia DXXVI - złota myśl greckiego filozofa w trakcie publicznej masturbacji
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek o broni i prawie do jej posiadania

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą